Crkvama imovina, ostali neka čekaju

Beograd — Direkcija za restituciju Srbije je crkvama i verskim zajednicama do kraja prošle godine vratila 40,5 odsto traženog zemljišta.

Kako kažu u Direkciji, vraćeno je 33.289 hektara poljoprivrednog, šumskog i gradskog građevinskog zemljišta.

Vraćeno je 62.362 kvadratnih metara objekata, što predstavlja 16,3 od ukupne površine traženih objekata. Kako se dodaje, Direkcija za restituciju je donosila samo rešenja kojima je vršeno vraćanje imovine u naturalnom obliku.

Prema grubim procenama Direkcije za restituciju u obliku naturalne i zamenske restitucije moglo bi biti vraćeno i do 90 odsto od ukupnog obima tražene imovine.

Iako je Članom 4. Zakona o vraćanju (restituciji) imovine crkvama i verskim zajednicama, predviđena tri modela vraćanja imovine (naturalna restitucija ,naknada u obliku vraćanje druge odgovarajuće imovine, tzv. ,zamenska” restitucija i novčano obeštećenje) u praksi se primenjuje samo naturalni oblik restitucije, tamo gde je to moguće, navode u Direkciji.

Takozvanu “zamensku restituciju” i novčanu naknadu u praksi je nemoguće primeniti, jer nisu stvoreni zakonski, ni drugi uslovi za njihovu primenu.

Kod zamenske restitucije, ne postoje formirani fondovi poljoprivrednog, šumskog, građevinskog zemljišta, kao ni fondovi stambenog i poslovnog prostora iz kojih bi se vršila zamenska restitucija.

Čekajući zakon

U Direkciji kažu i da će pitanje nadležnosti za vraćanje imovine ostalim subjektima, kojima do sada imovina nije vraćena, biti rešeno novim zakonom, te da ne žele da prejudiciraju da li će biti u njihovoj nadležnosti.

Ustavni sud bi trebalo do kraja marta da razmatra zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama, a od odluke suda će zavisiti kako će biti obeštećeni vlasnici oduzete imovine.

Prema Akcionom planu za brže sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, koji je krajem decembra 2010. godine usvojila Vlada Srbije, zakon o restituciji bi trebalo da bude usvojen do juna 2011. godine.

Bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić, koji je bio na čelu radne grupu koja priprema predlog zakona o vraćanju imovine, najavljivao je da će se, u slučaju da Ustavni sud oceni da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama ustavan, i u obeštećenju bivših vlasnika biti primenjana sva tri modela restitucije.

On je rekao i da će se, ukoliko mišljenje Ustavnog suda bude da taj zakon nije u skladu sa Ustavom, verovatno biti primenjen model finansijskog obeštećenja, ali u određenom procentu procenjene vrednosti oduzete imovine.

Predstavnici uduženja građana koji potražuju imovinu tvrde da se oko 90 odsto oduzete imovine može vratiti u naturalnom obliku, jer se uglavnom potražuje zemljište.

Preuzeto sa B92 .


This entry was posted in Popis2011. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.